Miedzianów

Dziwną niewątpliwie budowlą, o której stylu nie sposób nic powiedzieć ani zaliczyć do żadnego „kostiumu”, jest dwór-willa w Miedzianowie, zbudowany w 1877 roku dla Henryka Skarżyńskiego, niemal kopia dworu-willi w Mystkach. Oba zapewne są niezbyt udanymi dziełami Stanisława Hebanowskiego. Fasada frontowa przedzielona trzema ryzalitami – dwoma bocznymi, niższymi, zamkniętymi półkoliście oraz środkowym znacznie wyższym, zwieńczonym trójkątnym frontonem i mieszczącym rodzaj arkadowej wnęki portalowej. Dwór nakryty dachem dwuspadowym.

Wieś pod nazwą Poniatowo wymieniona została w 1213 roku. W XVI i XVII wieku własność Droszewskich. W wieku XVIII należała do Bogdańskich i Nasierowskich. Przed 1789 rokiem trafita do Sadowskich. W początku XIX wieku Miedzianów należał jeszcze do Sadowskich, potem do Skarżyńskich, a następnie do Wincentego Liszkowskiego. Od 1906 roku był własnością Ludwika Marszałka, a w roku 1926 Mieczysława Niemojowskiego, którego córka Halina (ur. 1916) zginęła w obozie koncentracyjnym zamordowana przez Niemców. Później majątek znalazt się w rękach Andrzeja Malinowskiego.

W 1939 roku właścicielem Miedzianowa był Andrzej Malinowski. Majątek w 1926 roku liczył 441 hektarów.

Osowiec

Bardzo oryginalny i prawdziwie polski dwór czasów saskich, czasów mlekiem i miodem płynących. Jak mówiło przysłowie: „Za króla Augusta wina pełne usta”. Był to okres pokoju od końca wojny północnej w 1721 roku aż do nieszczęsnej konfederacji barskiej z lat 1768-1772, okres, gdy panowie i szlachta raczej fundowali kościoły niż pałace, w przeciwieństwie do swych synów i wnuków smutnego wieku tak zwanego oświecenia. Dwór niewielki, parterowy, z piętrowymi ryzalitami na osi, zbudowany krótko po 1717 roku, z alkierzami od frontu i z tyłu dobudowanymi prawdopodobnie znacznie później. Przed wejściem drewniany ganek.

W 1468 roku Osowiec lub też Osowiec był własnością Jana i Wojciecha z Osowca, w XVI wieku Różyców Dobrosławskich, w XVII Nielińskich i Radlickich, w XVIII Koczorowskich, potem Mlickich. W drugiej połowie XIX wieku przeszedł przez małżeństwo do Frezerów herbu Alabanda.

W 1930 roku Osowiec był własnością Ludomira Frezera. Majątek w 1926 roku liczył 1202 hektary i miał gorzelnię oraz cegielnię.

Kosowo

Do długiej listy dworów i pałaców wzniesionych przez architekta Stanisława Hebanowskiego lub kogoś z jego kręgu, od Łękna koło Zaniemyśla przez Biezdrowo, Uzarzewo, Gorzyczki i wiele innych aż po Posadowo, należy też pałac Potworowskich w Kosowie wzniesiony krótko po 1866 roku dla Bronisława Potworowskiego i mocno przebudowany w 1938 roku. Rozbudowana, szlachetna, harmonijna bryła eklektycznego pałacu, ale z przewagą elementów neorenesansowych, tak typowych dla Hebanowskiego, z nieczęsto stosowanym wgłębnym portykiem głównego wejścia. Pałac piętrowy, nakryty płaskim czterospadowym dachem.

Do głównego korpusu zawierającego pokoje reprezentacyjne przylega z jednej strony przybudówka z apartamentami mieszkalnymi. Z drugiej strony przylegał kiedyś ogród zimowy.

Kosowo, pisane też dawniej Kossowo, występuje w dokumentach od 1181 roku, kiedy to było własnością benedyktynów z Lubinia. Po konfiskacie dóbr kościelnych w 1797 roku na krótko trafito do Karola Fryderyka Krakwitza, by już przed 1799 rokiem znaleźć się i aż do okresu międzywojennego pozostać w rękach rodziny Potworowskich.

Goraj

W latach 1910-1911 zapewne wedtug projektów samego właściciela hrabiego Wilhelma Bolka von Hochberga firmy architektoniczne z Berlina – Gradehand und Frankę oraz Paulus und Liloe-wybudowały ten neorenesansowy zamek wzorowany na późnorenesansowym zamku w Varenholz w Westfalii. Jak zwykle w tej epoce styl nie był czymś oczywistym, tak jak to było w średniowieczu, renesansie czy baroku, gdzie formy były wyrazem idei, którą epoka żyta. W XIX wieku i później z braku tej idei przewijały się wszystkie poprzednie formy: neoromanizm, jak to widzimy w cesarskim zamku w Poznaniu, neo-gotyk m.in. w Kórniku, niezliczone przykłady neorenesansu, i to zarówno w wersji północnej, jak i włoskiej, oraz neobarok, choćby w Smolicach w wydaniu wilhelmińskim czy w Wargowie w wydaniu polskim. Miał zatem z czego czerpać wiek XIX bez większego wkładu własnego. Goraj był w XIX wieku własnością Goetzendorf-Grabowskich. W roku 1873 sprzedany został hrabiom von Hochbergom będącym jednocześnie książętami pszczyńskimi, czyli von Pless. Później własność bocznej linii von Hochbergów. W 1881 roku właścicielem był Henryk XI książę von Pless hrabia von Hochberg, później hrabia Wilhelm Bolko von Hochberg i jego żona Annemarie z domu von Arnim. W rękach von Hochbergów Goraj pozostawał aż do drugiej wojny światowej. W 1926 roku właścicielem Goraja był Niemiec hrabia Wilhelm von Hochberg. Majątek liczył 11 409 hektarów.

Zamek pałac

Nieodrodnym dzieckiem epoki jest neorenesansowy zamek-pałac w Goraju. Trzeba przyznać, że uzyskano efekt znakomity – piękny, „czysty” stylowo zamek renesansowy, i jak na styl bądź co bądź nieautentyczny, wyjątkowo bezpretensjonalny. Potężne baszty, krępe wieże, dekoracyjne szczyty-wszystko składa się na wyśmienitą całość. W niedalekim sąsiedztwie, po drugiej stronie parowu, znajduje się druga rezydencja właścicieli Goraja, czy też raczej oficyna – piękny neobarokowy pałac. I znów doskonałe proporcje obszernego piętrowego budynku, dość wysoki łamany dach, w którym ukryto mieszkalne piętro, półokrągłe ryzality i zgrabna wystawka dachowa, w połączeniu z dobrze dobranymi kolorami tynków żółtych i czerwonych, a także szlachetny detal architektoniczny świadczą, że nawet w stylach nieautentycznych, naśladowczych, w tym wypadku neobaroku, można osiągnąć efekty estetyczne.

Niedaleko od Goraja, między Kruczem a Ciszkowem, znajduje się trzecia rezydencja właścicieli Goraja: w lesie w Gniewomierzu drewniany pałac w stylu szwajcarskim – wielka rzadkość w architekturze na terenie Polski.

tematy palac niechlod kowalskie waszkowo zaborowo leszno c 2 tematy palac c 2 jerzyn gebice kotowo gorzyce murowana goslina c 3 tematy palac c 3 nietazkowo oporowko gozdawa kruszewo gorazdowo c 4 tematy palac c 4 wielkosc majatku trzebiny szczury wlasciciele dworu pomarzanowice c 5 tematy palac c 5 sliwniki koscielec dzieje turewa wiatrowo jedlec c 6 tematy palac c 6 jurkowo grzybowo czeszewo golejewko historia palacu c 7 tematy palac c 7 koldrab roscinno rudniki taczanow wlasciciele tarczanowa c 8 tematy palac c 8 rawicz sarnowa sieroszewice wegierce rostworowo radomicko c 9 tematy palac c 9 podgrzybow oporowo rod niegolewskich wodki nietuszkowo c 10 tematy palac c 10 miedzianow osowiec kosowo goraj zamek palac c 11 tematy palac c 11 osiek rogalin wyglad palacu piekny ogrod wlasciciele miasta c 12 tematy palac c 12 gospodarz rogalina kolejni wlasciciele skoki tupadly wargowo c 13 tematy palac c 13 wlasciciele dworu 2 zegrowo wierzenica wlasciciel wierzenicy radzewo c 14 tematy palac c 14 pieruszyce dlugie stare lukowo mozdzanow porazyn c 15 tematy palac c 15 bieczyny dabki glugowiec myszkowo przylepki c 16 tematy palac c 16 miedzychod pleszew malinie zrodla malinie plugawice historia siemianic c 17 tematy palac c 17 szamotuly szczeglin paruszewo czerwona wies poczatki wsi c 18 tematy palac c 18 przybyslaw psarskie samokleski duze stare oborzyska wlasnosc burgrabiego c 19 tematy palac c 19 srodka zlotniki radziwillow lipowiec magnuszewice c 20 tematy palac c 20 olesnica szczodrowo szelejewo wlasciciele szalejewa stary grod