Śródka

Parterowy dwór wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku, potem znacznie przebudowany i powiększony o piętrowe skrzydło na początku XX stulecia. Starsza część nakryta dachem dwuspadowym i poprzedzona drewnianą werandą, nowsza nakryta dachem mansardowym. Przez długie wieki Środka stanowiła własność kapituły poznańskiej. W 1383 roku biskup poznański Jan przekazał Śródkę proboszczom katedralnym.

W 1390 roku występuje tenutariusz Środki, kanonik doctor de Srothca. W 1580 roku było tu „9 tanów osiadłych, 3 sołtysie, 2 zagrodników oraz 1 hultaj”. Prawo z 1620 roku określało, iż „hultajami ci się rozumieć mają, co domów nie mają, dorocznie nie służą (exceptis rzemieślników) ani z ogrodami domów do roku nie najmują, tylko się po komorach i domkach chłopskich kryją”.

Środka po kasacie pruskiej w końcu XVIII wieku włączona została do domeny Swarzędz. Później przekazana w ręce prywatne, w 1881 roku należała do Fritza Sanitza i w rękach tej rodziny pozostawała do drugiej wojny światowej. W 1939 roku Środka była własnością Niemca Hansa Sanitza. Majątek w 1926 roku liczył 260 hektarów.

Złotniki

Dwór z końca XIX wieku, piętrowy, nakryty dachem czterospadowym, z pozornym ryzalitem na osi zwieńczonym trójkątnym naczółkiem. Wejście poprzedzone dostawionym w ostatnim czasie gankiem kolumnowym niosącym balkon.

Złotniki znane są w dokumentach co najmniej od 1308 roku, kiedy to pojawia się Krzywosędziwój ze Złotnik. W XVI wieku współwłasność Kierskich i Skórzewskich. W 1730 roku Kazimierz Łada-Zabłocki wraz z braćmi sprzedał odziedziczoną po rodzicach wieś Złotniki Adamowi Wedelskiemu. W 1793 roku właścicielem Złotnik był Franciszek Moszczeński. Później przeszły w ręce niemieckie i co najmniej od 1848 roku do drugiej wojny światowej należały do rodziny Hoffmeyerów – kolejno Ludwiga, jego syna Fritza, zmarłego i pochowanego w parku złotnickim w 1922 roku, i syna Fritza Heinza Hoffmeyera.

W 1939 roku Złotniki były własnością Niemca Heinza Hoffmeyera. Majątek w 1926 roku liczył 967 hektarów i miał gorzelnię.

Radziwiłłów

Wzniesiony jako dom dzierżawcy w 1879 roku, z początkiem lat trzydziestych XX wieku stał się siedzibą właściciela niedużego majątku. Parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z płytkim ryzalitem na osi przechodzącym w wystawkę dachową. Wystawka o trzech zamkniętych półkoliście oknach zwieńczona trójkątnie. Z boku parterowa przybudówka.

Radziwiłłów był folwarkiem dóbr radziwiłłowskich – tak zwanego hrabstwa przygodzickiego-założonym około 1850 roku przez ówczesnych właścicieli tych dóbr książąt Bogusława i Wilhelma Radziwiłłów. W ich rękach pozostawał do lat trzydziestych XX wieku. Wówczas został zakupiony przez Teofila Rytla, który trzymał majątek do 1939 roku, kiedy właścicielami zostali Anna Markiewicz oraz Franciszek i Izabella Łabojewscy.

W 1939 roku właścicielami Radziwiłłowa byli Anna Markiewicz oraz Franciszek i Izabella Łabojewscy. Majątek w 1926 roku liczył 505 hektarów. Dziś dwór pozostaje w rękach rodziny dawnych właścicieli.

Lipowiec

Dwór wzniesiony już być może na początku XX wieku, lub też przebudowany albo wzniesiony od nowa w XX wieku, parterowy, nakryty dachem naczółkowym, z pozornym ryzalitem na osi przechodzącym w zwieńczoną trójkątnym frontonem wystawkę dachową. Wejście umieszczone we wnęce i flankowane parą kolumn. Ponad nim półokrągłe okienko charakterystyczne dla awangardowej architektury końca XVIII wieku. Dwór jest niemal kopią dworu w Osowej Sieni.

Lipowiec w 1881 roku należał do Niemca Carla Bormanna. Majątek liczył wówczas 505 hektarów. Następnie przeszedł w ręce polskie i aż do okresu międzywojennego należał do Chełkowskich. W 1909, 1926 i 1930 roku był własnością Józefa Chełkowskiego (1868-1954), pierwszego polskiego starosty w Koźminie w 1919 roku, a potem jego syna Wojciecha. Bracia Wojciecha Chełkowskiego Franciszek i Edmund Dersław oraz dwie siostry Zofia i Halina zginęli w czasie wojny.

W 1939 roku Lipowiec należał do Wojciecha Chełkowskiego. Majątek w 1926 roku liczył 281 hektarów.

Magnuszewice

Dwór z końca XIX wieku, parterowy, nakryty dachem dwuspadowym, z lekko zryzalitowaną częścią środkową zwieńczoną wysokim trójkątnym naczółkiem. Magnuszewice były niegdyś własnością Wilkoszewskich. Potem przeszły w ręce niemieckie i w 1881 roku należały do Emila Langego. Następnie stały się częścią dóbr żydowsko-niemieckiej rodziny Cohnów z Zakrzewa w tymże powiecie, którzy zmienili nazwisko na Carst. W 1926 roku własność Guntera Carsta. Wraz z dobrami Zakrzew po 1926 roku przeszły w ręce polskiej rodziny Draheimów. Joachim Draneim (ur. 1908), uczestnik powstania warszawskiego, zmarł w wyniku przejść wojennych w 1945 roku. W powstaniu warszawskim zginęła jego żona Halina (ur. 1911). W czasie wojny zginęło również dwóch jego braci i bratowa.

W 1939 roku właścicielem Magnuszewie był Joachim Draheim. Majątek w 1926 roku liczył 494 hektary i miał gorzelnię.

tematy palac niechlod kowalskie waszkowo zaborowo leszno c 2 tematy palac c 2 jerzyn gebice kotowo gorzyce murowana goslina c 3 tematy palac c 3 nietazkowo oporowko gozdawa kruszewo gorazdowo c 4 tematy palac c 4 wielkosc majatku trzebiny szczury wlasciciele dworu pomarzanowice c 5 tematy palac c 5 sliwniki koscielec dzieje turewa wiatrowo jedlec c 6 tematy palac c 6 jurkowo grzybowo czeszewo golejewko historia palacu c 7 tematy palac c 7 koldrab roscinno rudniki taczanow wlasciciele tarczanowa c 8 tematy palac c 8 rawicz sarnowa sieroszewice wegierce rostworowo radomicko c 9 tematy palac c 9 podgrzybow oporowo rod niegolewskich wodki nietuszkowo c 10 tematy palac c 10 miedzianow osowiec kosowo goraj zamek palac c 11 tematy palac c 11 osiek rogalin wyglad palacu piekny ogrod wlasciciele miasta c 12 tematy palac c 12 gospodarz rogalina kolejni wlasciciele skoki tupadly wargowo c 13 tematy palac c 13 wlasciciele dworu 2 zegrowo wierzenica wlasciciel wierzenicy radzewo c 14 tematy palac c 14 pieruszyce dlugie stare lukowo mozdzanow porazyn c 15 tematy palac c 15 bieczyny dabki glugowiec myszkowo przylepki c 16 tematy palac c 16 miedzychod pleszew malinie zrodla malinie plugawice historia siemianic c 17 tematy palac c 17 szamotuly szczeglin paruszewo czerwona wies poczatki wsi c 18 tematy palac c 18 przybyslaw psarskie samokleski duze stare oborzyska wlasnosc burgrabiego c 19 tematy palac c 19 srodka zlotniki radziwillow lipowiec magnuszewice c 20 tematy palac c 20 olesnica szczodrowo szelejewo wlasciciele szalejewa stary grod