Kołdrąb

Ładnie położony – na wysokiej skarpie -neogotycki dwór zbudowany pod koniec XIX wieku dowodzi trwałości mody na style historyczne: od Domku Gotyckiego Izabelli Czartoryskiej w Puławach z końca XVIII wieku po niezliczone budowle nawiązujące do różnych stylów, budowane w całej Europie od rewolucji francuskiej do pierwszej wojny światowej, czyli przez cały szeroko rozumiany XIX wiek. Pałac piętrowy, z dwupiętrową przybudówką z jednej strony, przypominającą masywną wieżę, wieloboczną wieżą w narożniku oraz płytkim ryzalitem w części środkowej poprzedzonym portykiem arkadowym niosącym balkon piętra. Główną bryłę, przybudówkę oraz wieżę wieńczą machikuły, krenelaże oraz dodatkowo-na narożach, ponad ryzalitem i na wieży -sterczyny. Wszystkie dachy płaskie.

Kołdrąb wymieniany jest już w Liber Beneficiorum prymasa Jana Łaskiego z XVI wieku. W roku 1883 stanowił własność Antoniego Zawadzkiego i liczył około 500 hektarów. Później należał do Prandotów Trzcińskich, w tym, w 1912 roku, do Józefa Prandoty Trzcińskiego. Krótko potem został skonfiskowany na podstawie niegodziwego prawa wywłaszczeniowego i stał się własnością Komisji Kolonizacyjnej. W okresie międzywojennym należał do rodziny Haberów. Z rodziny tej pochodzili dwaj bracia: Jan Haber, profesor prawa Uniwersytetu A. Mickiewicza w Poznaniu, oraz malarz, kolekcjoner i znany przez kilkadziesiąt lat po drugiej wojnie w Poznaniu oryginał, Marian Haber.

Rościnno

Pałac eklektyczny, nawiązujący do renesansowych pałaców włoskich, wybudowany pod koniec XIX wieku, piętrowy, z wyraźnie zaznaczonymi ryzalitami po obu bokach, wyższymi o.półpiętro od korpusu głównego, zwieńczonymi galeryjkową attyką. Skromne wejście na osi ujęte w niewielki kolumnowy ganek i zaznaczone analogicznym fragmentem attykowej galeryjki. W fasadzie ogrodowej ganek z balkonem. Całość nakryta płaskim dachem. Pałac został częściowo rozbudowany po wojnie przez architekta Henryka Marcinkowskiego.

Rościnno występuje u Długosza pod rokiem 1283, ale już wcześniej, bo w 1218 roku, papież Honoriusz III wymienił Rościnno wśród posiadłości klasztoru w Łeknie. W XVII wieku należało do Latalskich, w XVIII Radolińskich, a pod koniec XVIII wieku do Swinarskich. W roku 1881 właścicielem Rościnna był Niemiec Siegfried von Jagow. W XX wieku własność Gąsiorowskich. Wiele miejscowości w Polsce występuje w dokumentach od końca XIV wieku, kiedy to założono księgi grodzkie. Jednakże w wypadku własności kościelnej znamy czasami historię pisaną od XIII wieku, jak to ma chociażby miejsce w Rościnnie, a sporadycznie nawet od XI wieku, jak to ma miejsce przy fundacjach benedyktyńskich.

W 1930 roku Rościnno należało do Jana Gąsiorowskiego. Majątek w 1926 roku liczył 153 hektary.

Rudniki

Być może w wyniku gruntownej przebudowy starszego, XIX-wiecznego budynku powstał ten nawiązujący do najlepszej polskiej tradycji dwór. Wzniesiony został w 1925 roku dla nowych właścicieli Rudnik Ruczyńskich, którzy przejęli majątek po niemieckiej rodzinie von Beyme. Chcąc nadać rezydencji prawdziwie polski charakter, nawiązali do święcącego triumfy przed pierwszą wojną światową kostiumu narodowego w jego spokojniejszej, klasycystycznej wersji. Dwór parterowy, wysoko podpiwniczony, nakryty dachem dwuspadowym z okienkami powiekowymi. Część środkowa piętrowa, poprzedzona czterokolumnowym portykiem jońskim wielkiego porządku zwieńczonym trójkątnym frontonem. W elewacji ogrodowej, na osi, pozorny, piętrowy ryzalit, opięty czterema pilastrami i również zwieńczony trójkątnym frontonem. W 1939 roku właścicielem Rudnik był Tadeusz Ruczyński. Majątek w 1926 roku liczył 685 hektarów.

Taczanów

Duży, piętrowy, prosty gmach, którego monotonną bryłę ożywia trójkątne zwieńczenie pseudoryzalitu na osi oraz poprzedzający wejście czterokolumnowy portyk. Budynek nakryty dachem dwuspadowym, wybudowany około 1860 roku na miejscu starszego, zapewne XVIII-wiecznego dworu. Obok niezwykle efektowne, neogotyckie zabudowania gospodarcze.

Taczanowscy z Taczanowa są obok Niegolewskich z Niegolewa i Kwileckich z Kwilcza jedną z trzech bardzo znanych rodzin wielkopolskich, która do drugiej wojny utrzymała się w posiadaniu dóbr, od których wzięta swoje nazwisko ponad 500 lat wcześniej! Z pewnością siedzieli tu już wcześniej, bo co najmniej od XIV wieku Taczanów był własnością rodu Jastrzębców, z których wyszli Taczanowscy. Nie byli jednak właścicielami miejscowości w sposób ciągły.

Właściciele Tarczanowa

Pod koniec XV wieku Taczanów zmienił właścicieli i wrócił do Taczanowskich w 1781 roku, po kasacie zakonu jezuitów, których własność przez jakiś czas stanowił. Powrócił do rąk Mikołaja Taczanowskiego, chorążego wieluńskiego, a po nim przeszedł do jego syna Maksymiliana, po którym dziedziczył tegoż syn Alfons (1815-1867), szambelan i hrabia pruski, który dobra swe zamienił w 1856 roku na ordynację. Po jego śmierci ordynacja przeszła na jego bratanka Antoniego, następnie na ostatniego właściciela Taczanowa, syna Antoniego – Jana Taczanowskiego. Syn Jana Taczanowskiego Andrzej (ur. 1925), żołnierz AK, zginąt w powstaniu warszawskim. Natomiast Antonina z Taczanowskich Prądzyńska wraz z mężem oraz Zygmunt i Józef Taczanowscy zostali zamordowani przez Niemców w 1939 roku. Z tej rodziny wywodził się bardzo znany zoolog i ornitolog Wtadystaw Taczanowski, a także Aleksander Taczanowski, zasłużony kawaler maltański i od 1991 aż do śmierci w 2001 roku prezes Towarzystwa Ziemiańskiego w Poznaniu.

W 1939 roku właścicielem Taczanowa był ordynat Jan Taczanowski. Majątek w 1926 roku liczył 839 hektarów i miał gorzelnię. Cała ordynacja liczyła 3664 hektary.

tematy palac niechlod kowalskie waszkowo zaborowo leszno c 2 tematy palac c 2 jerzyn gebice kotowo gorzyce murowana goslina c 3 tematy palac c 3 nietazkowo oporowko gozdawa kruszewo gorazdowo c 4 tematy palac c 4 wielkosc majatku trzebiny szczury wlasciciele dworu pomarzanowice c 5 tematy palac c 5 sliwniki koscielec dzieje turewa wiatrowo jedlec c 6 tematy palac c 6 jurkowo grzybowo czeszewo golejewko historia palacu c 7 tematy palac c 7 koldrab roscinno rudniki taczanow wlasciciele tarczanowa c 8 tematy palac c 8 rawicz sarnowa sieroszewice wegierce rostworowo radomicko c 9 tematy palac c 9 podgrzybow oporowo rod niegolewskich wodki nietuszkowo c 10 tematy palac c 10 miedzianow osowiec kosowo goraj zamek palac c 11 tematy palac c 11 osiek rogalin wyglad palacu piekny ogrod wlasciciele miasta c 12 tematy palac c 12 gospodarz rogalina kolejni wlasciciele skoki tupadly wargowo c 13 tematy palac c 13 wlasciciele dworu 2 zegrowo wierzenica wlasciciel wierzenicy radzewo c 14 tematy palac c 14 pieruszyce dlugie stare lukowo mozdzanow porazyn c 15 tematy palac c 15 bieczyny dabki glugowiec myszkowo przylepki c 16 tematy palac c 16 miedzychod pleszew malinie zrodla malinie plugawice historia siemianic c 17 tematy palac c 17 szamotuly szczeglin paruszewo czerwona wies poczatki wsi c 18 tematy palac c 18 przybyslaw psarskie samokleski duze stare oborzyska wlasnosc burgrabiego c 19 tematy palac c 19 srodka zlotniki radziwillow lipowiec magnuszewice c 20 tematy palac c 20 olesnica szczodrowo szelejewo wlasciciele szalejewa stary grod